15-20 marca 2021 roku - Europejski Tydzień Mózgu

Rozpoczyna się Światowy Tydzień Mózgu! W tym roku inicjatywa odbywa się od 15 do 20 marca. To coroczna akcja edukacyjna, która ma na celu popularyzację wiedzy o funkcjonowaniu mózgu. 

Tegoroczna edycja Tygodnia Mózgu odbędzie się w znacznej części w wersji online. W związku z tym na kanale:

Młyn Wiedzy na TygodniuMózgu

https://www.youtube.com/channel/UCp2NkYqzGn4lbpoACOvEvlg/videos

są dostępne filmy edukacyjne związane z naszymi zmysłami i nie tylko. Podczas oglądania można się dowiedzieć, jak to jest, że widzimy świat w 3D, skąd bierze się smak i czy dźwięki mogą być kolorowe.

Poniżej zamieszczam dla Was również ikonografię z ciekawostkami na temat naszego mózgu.

ikonografia.........klik

Wasz pedagog

Anna Ziębora

 

1 GRUDNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

Na świecie żyje ok. 38 mln ludzi zakażonych wirusem HIV. W 2019 r. zakażenie wirusem HIV rozpoznano u 1,7 mln osób, 690 tys. osób zmarło z powodu chorób związanych z AIDS.

Naukowcom wciąż nie udało się opracować szczepionki przeciw HIV, ani leków eliminujących wirusa z organizmu. Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.
Wsparcie dla osób żyjących z HIV można okazać, nosząc w tym dniu czerwoną wstążkę.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła 1 grudnia Światowym Dniem AIDS w 1988 r. W związku ze skalą pandemii, w tym samym roku Zgromadzenie Ogólne ONZ wyraziło swoją troskę, podkreślając znaczenie obchodów tego dnia.

Chciałam dzisiaj zaprezentować broszurę pt. „HIV?! AIDS?! O co kaman?”, która w przystępny sposób wyjaśnia podstawowe pojęcia dotyczące HIV/AIDS, przekazuje informacje na temat dróg zakażenia i rozwiewa wciąż powracające wątpliwości na temat bezpieczeństwa w przychodni i w szpitalu lub możliwości zakażenia się poprzez ugryzienie przez komara lub inne zwierzę. W broszurze znajdują się też istotne informacje dotyczące sposobów postępowania w razie wystąpienia ryzyka zakażenia. 

 

Broszura do pobrana

Opracowała:

Anna Ziębora – pedagog szkolny

21 LISTOPADA 2020R. - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W dniu 21 listopada 2020 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Życzliwości. To – moim zdaniem – piękne święto, które warto wprowadzić do naszego codziennego życia. Ludzie życzliwi dają innym radość i pozytywne nastawienie, a to cechy szczególnie ważne w tym trudnym czasie, jakim jest pandemia. Bądźmy więc dla siebie życzliwi i uśmiechajmy się do siebie.

 

 

Z pozdrowieniami i szerokim uśmiechem Anna Ziębora – pedagog szkolny.

Zapraszam również do gry "Dobre słowo:
 

Za chwilę wakacje!

Drodzy Uczniowie! Za chwilę wakacje. Żeby były udane i bezpieczne, spójrzcie na tę INFOGRAFIKĘ i zapamiętajcie zamieszczone tam rady. Razem z Panią psycholog życzymy Wam dużo słońca i wielu wspaniałych chwil podczas letniego wypoczynku. Z pozdrowieniami, Grażyna Mucha-pedagog szkolny.