SZKOLNE DNI PROFILAKTYKI

          Na przełomie maja i czerwca w naszej szkole odbyły się „Szkolne Dni Profilaktyki”. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w działaniach skoncentrowanych na zapobieganiu zgubnym skutkom używania substancji psychoaktywnych – tytoniu, alkoholu, narkotyków, dopalaczy i leków oraz dowiedzieć się, czym są uzależnienia behawioralne.

          Najmłodsi uczniowie (z klas I-II) w czasie zajęć szkolnych kolorowali obrazki promujące zdrowy styl życia bez używek, a następnie rozmawiali z pedagogiem szkolnym - p. Grażyną Mucha i psychologiem szkolnym - p. Beatą Machowską-Chuchała  na ten temat. Starsze koleżanki i koledzy (z klas VII i VIII oraz klas licealnych) sprawdzali swoją wiedzę na temat używek w przygotowanym specjalnie na tę okazję obszernym teście – jego wyniki pomogą w przygotowaniu szkolnej diagnozy ryzyka, zagrożeń oraz zasobów i posłużą do ewaluacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego. Dla  uczniów, którzy reprezentowali swoje klasy na teście, przygotowane zostały gadżety profilaktyczne w postaci breloków, długopisów, notesów i smyczy - ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bogorii.

          Uczniowie klasy VI i klas piątych uczestniczyli w programie rekomendowanym "Debata", a dzieci z klas I i II wzięły udział w programie "Cukierki". Adresatami programu „Debata” była grupa dzieci jeszcze przed inicjacją alkoholową (wiek 12 – 14 lat). Program ma charakter uprzedzający. Jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Spotkanie służyło przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji.

          Celem programu „Cukierki” jest profilaktyka uzależnień, przemocy i rozwijania umiejętności życiowych uczniów klas I‐III szkół podstawowych. Najmłodsi uczniowie, zgodnie z założeniami programu, kształtowali postawę dystansu do osób nieznajomych, które mogą zagrażać ich zdrowiu i bezpieczeństwu.

          Obydwa programy zostały zrealizowane przez firmę zewnętrzną, która zatrudnia przeszkolonych trenerów. Koszty finansowe przedsięwzięcia zostały pokryte z opłat za zezwolenia na handel alkoholem, na co zgodę wyraził wójt gminy, Pan Marcin Adamczyk.

          Chcielibyśmy gorąco podziękować wszystkim aktywnym uczestnikom „Szkolnych Dni Profilaktyki”. Mamy nadzieję, że wymienione działania przyczynią się do zwiększenia świadomości i wiedzy wszystkich członków naszej szkolnej społeczności.