Prawa dziecka (nie tylko) w szkole

Prawa dziecka (nie tylko) w szkole

Chcemy, żebyście już od najmłodszych lat

zdawali sobie sprawę z tego,

że Wam również przysługują prawa

oraz jak te prawa przekładają się

na Wasze codzienne życie. 

 

Powinniście wiedzieć że, macie prawo

do ochrony przed przemocą, zaniedbaniem

i narkotykami, prawo do wychowania w rodzinie

a w przypadku rozwodu do widywania obojga rodziców,

prawo do edukacji, ochrony zdrowia i godziwych warunków socjalnych

oraz, że jesteście równi wobec prawa niezależnie do koloru skóry,

narodowości, wyznawanej religii czy statusu materialnego.

Gdzie szukać pomocy ?

Jeżeli ktoś naruszył Twoje Prawa powinieneś to zgłosić. Najlepiej porozmawiaj z rodzicami lub szkolnym pedagogiem lub wychowawcą. Jeżeli nie chcesz, aby ktoś dowiedział się o Twoich problemach możesz zadzwonić i anonimowo porozmawiać z kimś, kto Ci pomoże.

NIEBEZPIECZNE SYTUACJE  

Numer 112 to numer alarmowy, pod który możesz zadzwonić, gdy znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji. Zadzwoń pod ten numer, jeśli uważasz, że potrzebna jest interwencja policji, straży pożarnej lub pogotowia.

 OFIARY I ŚWIADKOWIE PRZEMOCY

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 0 800 12 12 12

to telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy. Jeśli zadzwonisz pod ten numer, będziesz mógł/mogła porozmawiać ze specjalistą, który postara Ci się pomóc. Numer 0 800 12 12 12 jest bezpłatny, jeśli dzwonisz z telefonu stacjonarnego lub telefonów komórkowych sieci Orange. Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-20:00.

Fundacja uruchomiła bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jeżeli czujesz się krzywdzony i potrzebujesz pomocy – możesz zadzwonić pod numer 116 111. Specjaliści porozmawiają z Tobą o każdym problemie, z którym nie potrafisz sobie poradzić i udzielą Ci pomocy. Telefon działa siedem dni w tygodniu w godzinach 12 – 20. Pytania możesz też zadawać przez stronę internetową: www.116111.pl  

ZAGROŻENIA W INTERNECIE, ZGŁOSZENIA NIELEGALNYCH TREŚCI W INTERNECIE

Dyżurnet.pl

To punkt kontaktowy, w którym możesz zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących Cię treściach znalezionych w Internecie. Jeśli specjaliści z dyżurnet.pl uznają, że znalezione przez Ciebie treści są nielegalne – poinformują o tym policję lub prokuraturę. Twoje zgłoszenie może być anonimowe, to znaczy, że nikt nie dowie się o tym, że to Ty zgłosiłeś nielegalne treści. Nielegalne treści zgłoś za pomocą formularza internetowego: http://www.dyzurnet.pl/zglos_nielegalne_tresci.html. Możesz także napisać maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwonić pod całodobowy numer telefonu: 0 801 615 005. Koszt jak w przypadku połączenia lokalnego.

Fundacja Kidprotect.pl

Jeżeli podczas korzystania z Internetu zetknąłeś się z pedofilem lub podejrzewasz, że mógł to być pedofil – koniecznie zgłoś tę informację na stronie internetowej: www.hotline.stoppedofilom.pl. Możesz zrobić to anonimowo. Specjaliści ustalą, czy faktycznie mogło dojść do przestępstwa. Jeśli tak – niezwłocznie przekażą sprawę policji.

Helpline

www.helpline.org.pl; 0 800 100 100. Helpline pomaga młodym internautom w sytuacjach, gdy spotykają się z zagrożeniami w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych. Na stronie internetowej znajdują się porady na temat zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom, a także informacje o tym, jak radzić sobie, gdy taka sytuacja już Cię spotka. Połączenie z numerem 0 800 100 100 jest bezpłatne, jeśli dzwonisz z telefonu stacjonarnego lub z telefonów komórkowych Orange. Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-16:00.

DZIECI UCHODŹCÓW LUB IMIGRANTÓW

Polska Akcja Humanitarna – Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom

Jeśli jesteś uchodźcą i potrzebujesz informacji lub pomocy albo uważasz, że Twoje prawa są łamane – specjaliści z Polskiej Akcji Humanitarnej postarają się pomóc w rozwiązaniu problemu. Zadzwoń pod numer telefonu: 0 22 828-88-82 wewn. 250. Opłata według stawek operatora. Możesz również wejść na stronę http://www.uchodzcydoszkoly.pl, na której znajdziesz wiele przydatnych informacji.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Jeżeli jesteś uchodźcą i uważasz, że Twoje prawa są łamane – porady mogą Ci udzielić prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Znajdziesz ich pod numerem telefonu: 0 22 556 44 66. Opłata według stawek operatora. Strona internetowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: http://www.hfhrpol.waw.pl/

DZIECI NAJUBOŻSZE

Caritas Polska To organizacja, która może Ci pomóc, jeśli Twoi rodzice lub opiekunowie znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Może sfinansować Twoje obiady w szkole, kupić wyprawkę do szkoły bądź dofinansować wycieczkę klasową. Caritas ma ponad czterdzieści placówek w całej Polsce. Mapka i telefony kontaktowe do poszczególnych placówek znajdują się na stronie internetowej: http://www.caritas.pl/kontakty.php. Możesz również zadzwonić pod jeden z numerów:  22 3348500, 0 22 3348585. Opłata według stawek operatora. Pracownicy Caritas na pewno udzielą Ci potrzebnych informacji.

NARKOTYKI, UZALEŻNIENIA   MONAR 0801 199 990

Ogólnopolski Telefon Zaufania  Narkotyki – Narkomania, to numer, pod którym uzyskasz pomoc oraz wsparcie, jeśli Twój problem związany jest z narkotykami i uzależnienieniem od narkotyków.  Możesz zadzwonić zarówno wtedy, gdy problem dotyczy Ciebie, jak i wtedy, kiedy zauważysz, że problem z narkotykami ma osoba w Twoim otoczeniu. Telefon jest czynny codzienne od 16:00 do 21:00. Koszt całego połączenia - 35gr.

 

 

 

Jeżeli ktoś naruszy Wasze prawa możecie i powinniście się bronić. Macie do tego prawo.