Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się online?

Szanowni Rodzice!

Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się online?

            Obecna sytuacja obsadziła nas w cyfrowym świecie bardziej niż zwykle. Nauczanie zdalne jest dla nas czymś nowym. Co więcej, niesie ze sobą zmiany w naszych środowiskach rodzinnych. Dotychczasowy styl życia i funkcjonowania rodzin uległ całkowitej zmianie. Rodzice nie mogą polegać na szkole w ujęciu "fizycznym" jako miejscu, które pilnuje ich dzieci oraz prowadzi w procesie edukacyjnym.

            Wychodząc naprzeciw tej trudnej sytuacji, pozwalam sobie przedstawić kilka wskazówek na ten wyjątkowy czas:

  1. Zaangażujcie się w przejrzenie materiałów nadesłanych przez szkołę, przeczytajcie je wspólnie. Dbajcie o to, aby uczeń robił sobie przerwy - są to czynniki motywacyjne. W obecnej sytuacji, najbliższe otoczenie musi przejąć w pewnym zakresie rolę rówieśników  i zespołu klasowego.
  2. Wprowadźcie zasady rozsądnego korzystania z Internetu, kontrolując aktywność dziecka w sieci podczas czasu wyznaczonego na naukę. Niemożność dłuższego skupienia uwagi na jednej rzeczy, to nie tylko skutek uboczny dojrzewania. To także efekt wykonywania kilku czynności jednocześnie (np. słuchania muzyki lub oglądania filmów na YouTube i rozmawiania na czatach podczas odrabiania pracy domowej. Rezygnujemy więc z rozpraszaczy! Po wykonaniu lekcji, miejsce powinien mieć odpoczynek od komputera. To czas, aby wprowadzić zdrowe rytuały, takie jak: obiad bez smartfona, zasypianie z książką lub gazetą bez światła ekranów. Zamiast grania na playstation - zaproponujcie wspólne gotowanie lub oglądanie zdjęć z dzieciństwa.
  3. Wspieraj, ale nie wyręczaj - rodzice nie muszą się na nowo uczyć tego, co dziecko w szkole. Naukę pozostawmy dzieciom. Rodzice mają tylko wspierać. Należy wdrażać je do samodzielnej pracy. W procesie uczenia się ważną rolę odgrywa samokontrola wykonanej pracy. Chodzi w niej o to, aby dziecko samo odkryło swoje błędy i samo je poprawiło. Należy dziecko przyzwyczajać do podejmowania wysiłku, do pokonywania trudności, wtedy uwierzy we własne możliwości.
  4. Doceniaj osiągnięcia dziecka. Warto rozróżnić tutaj dwa pojęcia: osiągnięcia, a nie stopnie. Często pytamy dziecko po powrocie ze szkoły: "Co dziś dostałeś?", a powinniśmy zapytać: "Czego się dziś nauczyłeś?".

            Uczenie własnego dziecka spokojnie, bez emocji, z okazaniem mu takiej cierpliwości, jakiej wymaga proces nauczania, żeby był przyjazny dziecku, to jest umiejętność, której często nie mają nawet najlepsi pedagodzy. Dlatego rodzice bądźcie przede wszystkim nauczycielami życia ... Przytulajcie swoje dzieci, rozmawiajcie z nimi, pieczcie ciasta, czytajcie książki, nauczcie robić naleśniki, prasować garderobę. Umówcie się na codzienne robienie zadań szkolnych, ale zostawcie w tym trochę swobody swoim dzieciom. Zaufajcie im ...

            Niech czas izolacji będzie lekcją relacji. Potrzebujemy ludzi, którzy potrafią być ze sobą nawzajem, współpracować i wykorzystywać dostępne źródła wiedzy. Pamiętajmy, że świata nie uratuje znajomość dopływów Wisły. Naszą siłą będzie ludzka solidarność w świecie zdrowych relacji. Tego się teraz wszyscy uczmy ...

                                                                                                                                       Z poważaniem

                                                                                                                                              pedagog szkolny